fbpx
Strona główna » Metoda Callana – czyli jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?
Szybsza nauka

Metoda Callana – czyli jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

test angielskiego

Wielu ludzi w trakcie nauki języka angielskiego ma trudność w płynnym konstruowaniu zdań podczas konwersacji. Okazuje się bowiem, że jako Polacy świetnie znamy zasady gramatyki, potrafimy w chwilę rozpoznać czasy, jednak kiedy przychodzi do mówienia po angielsku, mamy często problem z płynnym i dynamicznym wypowiadaniem.

Na czym polega metoda Callana?

Metoda, o której dzisiaj mówimy, została stworzona w 1960 roku przez Robina Callana. Jej założeniem jest szybka nauka wypowiadania się bez zawahań poprzez zadawanie przez nauczyciela pytań związanych z zagadnieniem, którego dotyczy dana lekcja. Uczeń nie ma czasu na głębsze przemyślenia, ponieważ wypowiedzi mają być natychmiastowe. W przypadku popełnienia błędu przez ucznia, nauczyciel od razu je poprawia.

Zajęcia prowadzone metodą Callana cechują się bardzo szybkim i dynamicznym tempem. Właśnie z tego powodu jest ona tak skuteczna, ponieważ cały proces opiera się na ciągłym powtarzaniu zwrotów oraz konstrukcji gramatycznych. Przypomina to środowisko, w którym dzieci uczą się języka w angielskojęzycznych krajach. Nie mają one bowiem czasu na analizowanie treści wypowiedzi oraz zasad gramatyki, a mimo tego bardzo szybko zaczynają rozumieć te zasady.

Lekcje są skonstruowane w taki sposób, aby podczas ich trwania powtarzać rzeczy, których uczeń nauczył się na poprzednich zajęciach. Warto podkreślić, że metoda ta nie polega na rozmowie jako takiej, ponieważ w takim przypadku uczeń miałby tendencję do używania tych wyrażeń, które już zna. Na każdych zajęciach przedstawiane są nowe zwroty, słówka oraz konstrukcje gramatyczne, które uczeń ma wykorzystywać w swoich wypowiedziach. Warto wspomnieć, że nauczyciel podczas lekcji mówi bardzo szybkim tempem (około 200 do 240 słów na minutę!), ponieważ pomaga to odzwierciedlić realną mowę osób, dla których angielski jest językiem ojczystym.

Podczas trwania zajęć należy być całkowicie skoncentrowanym, gdyż lekcje prowadzone metodą Callena są bardzo intensywne. Ciekawą rzeczą jest fakt, że podczas zajęć praktycznie nie notuje się niczego. Fundamentem tej metody jest bowiem rozmowa. Dokładnie tak jak w przypadku naturalnej nauki dziecka, które najpierw słyszy zwroty oraz wyrazy, później je powtarza, a dopiero na sam koniec zaczyna je rozumieć.

Podsumowując…

Metoda Callana może przynieść bardzo szybkie efekty, jednak nie jest Świętym Graalem. Niestety, dla niektórych osób może okazać się ona nieskuteczna. Minusem tego sposobu nauki jest monotonia, ponieważ wszystkie lekcje wyglądają dokładnie tak samo. Warto jednak pamiętać, że to wyniki są najbardziej satysfakcjonujące. Być może lepiej czasem zamienić przyjemność na skuteczność…

Udostępnij!

Zaobserwuj nas!