fbpx
Strona główna » Oglądanie angielskich filmów bez napisów – korzyści oraz sposoby nauki!
Artykuły Sposoby nauki

Oglądanie angielskich filmów bez napisów – korzyści oraz sposoby nauki!

popcorn

Większość filmów produkowana jest w języku angielskim, a dzieje się tak za sprawą dominacji Ameryki w dziedzinie kinematografii. Słowa niosą za sobą emocje, i jak doskonale wiemy, różnice językowe powodują, że nie ma możliwości tłumaczenia w sposób, który idealnie odwzorowuje te emocje w języku polskim.

Taki stan rzeczy zabiera ogromną część pozytywnych doświadczeń z oglądania anglojęzycznych filmów, gdyż nie możemy całkowicie wgłębić się w to co mówi i czuje bohater. Czy oglądanie angielskich filmów nie byłoby przyjemniejsze bez rozdarcia uwagi pomiędzy napisami, a akcją?

Korzyści z oglądania angielskich filmów bez napisów

Nic bardziej nie wspomaga nauki języka angielskiego, niż obcowanie z nim w jego naturalnej postaci. Co prawda filmy są reżyserowane, tak więc ciężko mówić o naturalności jako takiej, jednak z pewnością mogą w dużym stopniu zastąpić przebywanie w angielskojęzycznym kraju.

Dialogi w filmach opierają się często na skrótach myślowych, tak samo jak te sformułowania, których prawdopodobnie używamy w naszym języku. Mało kto bowiem posługuje się na co dzień idealnie składniową i elokwentną mową, prawda?


Oglądając filmy bez napisów poznajemy zatem język potoczny oraz zaczynamy lepiej rozumieć niewyraźną mowę. Aktorzy w filmach szepczą, krzyczą lub mówią po cichu. Wypowiadają się szybko lub bardzo powoli intonując każde słowo w różny sposób. Jest to zatem wspaniała lekcja praktycznego angielskiego, ponieważ przebywając w Anglii, czy Ameryce mało kto będzie starał się układać swoje wypowiedzi w sposób perfekcyjny.

Od czego zacząć?

Warto pamiętać, że oglądanie angielskich filmów bez napisów nie jest zalecane początkującym, ponieważ można szybko się zrazić. Szczególnie w przypadku komedii, w których większość dowcipów opiera się na grze słów, warto postawić na pewne alternatywy, które z czasem mogą pomóc w rozumieniu filmu po wyłączeniu napisów. Warto zatem zacząć od pozostawienia ich, jednak traktując je jako wspomagacz, kiedy nie zrozumieliśmy danej wypowiedzi.

Rodzi się zatem kolejne pytanie – napisy w języku polskim, czy angielskim? Otóż wszystko zależy od naszego poziomu znajomości języka angielskiego. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz spróbować korzystania z angielskich napisów. Pamiętaj jednak, aby starać się jak najwięcej rozumieć ze słuchu!

Podsumowując…

Oglądanie filmów bez napisów jest bardzo ciekawym oraz przyjemnym doświadczeniem. Posiadając taką umiejętność możemy śmiało powiedzieć o sobie, że dobrze znamy język angielski. Nie warto jednak spoczywać na laurach, ponieważ nauka trwa całe życie, a istnieją słowa oraz zwroty, których nie rozumieją nawet native speakerzy. Co nie znaczy, że my nie powinniśmy ich poznać…

Adam Skrzyński, WordMatters.pl
Udostępnij!

Zaobserwuj nas!