fbpx
Strona główna » Jak nauczyć się czytania książek po angielsku?
Artykuły Sposoby nauki

Jak nauczyć się czytania książek po angielsku?

książka w bibliotece

Gdy większość ludzi słyszy o czytaniu książek w innym języku, od razu pojawia się w niech obiekcja, że jest to przyjemność zarezerwowana jedynie dla osób biegle posługujących się angielskim. Nic bardziej mylnego!

Okazuje się bowiem, że jest wiele książek, które zrozumieją osoby ze średnią znajomością języka. To, że nie zrozumiemy jakiegoś zdania, nie oznacza, że od razu powinniśmy się poddać. Tworzy to bowiem wspaniałą możliwość do nauki. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak czytać książki po angielsku. Miłej lektury!

.

Od czego zacząć czytanie książek po angielsku?

Przede wszystkim należy ustalić poziom swojej znajomości angielskiego i dobrać odpowiednie książki. Nie powinniśmy rzucać się na treści, w których dużo jest specyficznych, technicznych lub tematycznych słówek. Warto zacząć od lekkiej lektury, która pozwoli nam na poszerzenie zasobu swojego słownictwa, a jednocześnie na czerpanie przyjemności z czytania.

Z początku można odczuć, że studiowanie tekstu w języku angielskim jest bardzo energochłonne i ciężkie do wykonania, jednak gwarantujemy, że z czasem stanie się do naturalne, przy użyciu pewnej metody nauki.

Strategia nauki poprzez czytanie książek po angielsku

Zakładamy, że masz już swoją pierwszą książkę, która napisana jest w języku angielskim i jesteś gotowy/a do rozpoczęcia czytania. Niezależnie od Twojego poziomu znajomości angielskiego, prawdopodobnie w całej książce znajdziesz zwroty oraz wyrażenia, których znaczenie jest dla Ciebie niejasne.

W takim przypadku przyda się ołówek lub podkreślacz do zaznaczania takich słów lub fraz. Tłumacz je sobie od razu, po czym przeczytaj całe zdanie na głos, aby przyzwyczaić do nowego słowa aparat mowy (warto zrobić to kilka razy). Po przeczytaniu całego rozdziału warto wypisać sobie te wszystkie słówka i stworzyć sobie z nich listę do nauki. Można również tworzyć z nimi swoje zdania, aby nauczyć się wykorzystywać je w taki sposób.

Korzyści z czytania książek po angielsku

Czytanie książek, które napisane są w języku angielskim, niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprzez naukę czytania książek po angielsku nie zapamiętujemy słówka samego w sobie, a widzimy, w jaki sposób można go użyć w zdaniu. W ten sposób nieświadomie uczymy się również gramatyki.

Być może na samym początku czytania książki, zauważysz, że zakreślasz praktycznie co czwarte słowo. Nie zawsze oznacza to, że dobrałeś/aś nieodpowiednie czytadło. Taki sposób nauki jest bowiem na tyle błyskawiczny, że po kilku stronach znasz o 20-30 słów więcej. Jeżeli decydujesz się na czytanie książki na ściśle określony temat, po kilku rozdziałach zauważysz, że słowa te często się powtarzają, a Ty pamiętasz je bez zastanawiania!

Podsumowując…

Nauka poprzez czytanie to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów nauki. Innowacyjne sposoby poznawania języków związane są z używaniem oraz uczeniem się języków obcych w sposób naturalny. Czytając uczymy się jednocześnie gramatyki, słówek oraz zwrotów.

Książki dbają również o to, abyśmy utrwalali sobie te wszystkie rzeczy! Tak więc mamy cały kurs angielskiego w jednym, a dodatkowo łączymy przyjemne z pożytecznym. Do takiej formy nauki można dorzucić również oglądanie filmów po angielsku bez napisów, co znacząco przyspiesza proces przyswajania wiedzy oraz zwiększania umiejętności językowych.

Artykuł przygotowany przez WordMatters.

Udostępnij!

Zaobserwuj nas!