fbpx
niedziela, 8 września, 2024
- Reklama -
Strona głównaArtykułyDlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

O tym, żeby uczyć się języków obcych, słyszymy od najmłodszych lat. Lekcje języka angielskiego odbywają się już w przedszkolu, a te w szkołach uzupełniane są często po lekcjach w formie dodatkowych kursów lub korepetycji. Jednak wiele osób dopiero w dorosłym wieku rozpoczyna „na poważnie” naukę języka obcego i bardzo często wybór trafia na angielski. Przyczyn, które za tym stoją, jest mnóstwo. Poznaj kilka najważniejszych powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego!

Dlaczego warto znać angielski?

Angielski jest jednym z języków międzynarodowych i oficjalnym (lub przynajmniej półoficjalnym) językiem w kilkudziesięciu krajach. Szacuje się, że posługuje się nim nawet ponad 2 miliardy ludności całego świata, a dla prawie 400 milionów to język ojczysty.

Dzięki jego znajomości na poziomie przynajmniej komunikatywnym (a więc takim, który pozwala na w miarę swobodny dialog o sprawach życia codziennego), czujesz się po prostu pewniej.

Łatwiej i spokojniej podróżujesz

Znając angielski swobodniej poruszasz się samodzielnie po krajach, których nie znasz. We wszystkich miejscach publicznych o strategicznym znaczeniu (lotniska, hotele, galerie handlowe w wielkich miastach), obok nazw i komunikatów w języku danego państwa pojawiają się również te w języku angielskim.

Dzięki temu, nawet jeśli znajdujesz się w kraju, którego języka nie znasz, bez problemu sobie w nim poradzisz, jeśli rozumiesz angielski i potrafisz się w nim komunikować.

Bardzo prawdopodobne jest, że podczas pobytu w innym kraju, jeśli zagadasz do kogoś po angielsku, porozumiecie się przynajmniej na tyle, że załatwisz sprawę, dostaniesz się w miejsce, którego poszukujesz, czy uzyskasz pomoc w razie potrzeby.

Swoboda poruszania się po świecie to jednak tylko jeden z powodów, dla których warto posługiwać się angielskim. Korzyści można podzielić zasadniczo na dwie grupy: prywatną i zawodową.

Nauka języka angielskiego na prywatne potrzeby – dlaczego warto?

Znajomość języków obcych podnosi kwalifikacje, a tym samym także pewność siebie. Znacznie poszerza również horyzonty – swobodnie czujesz się w towarzystwie obcokrajowców (w pracy, na uczelni, prywatnie). Dzięki temu bez barier nawiązujesz nowe, międzynarodowe znajomości. Chętnie poznajesz nowych ludzi i ich kulturę, co bez wątpienia ubogaca kulturowo.

Komunikacja z całym światem

Znajomość angielskiego umożliwia bezproblemową komunikację z osobami z każdego zakątka świata – na przykład przez Internet. Dzięki temu jeszcze bardziej możesz rozwijać swoje pasje (muzyczne, sportowe, podróżnicze), dyskutując z innymi miłośnikami na forach czy w tematycznych grupach.

Szeroki dostęp do ogólnoświatowych informacji

Istotny jest również dostęp do różnorodnych informacji. Nie musisz ograniczać się wyłącznie do polskojęzycznych stron internetowych i mediów. Cały Internet stoi przed Tobą otworem i możesz czytać lub słuchać informacji z zagranicznych źródeł. Prostym przykładem jest chociażby zawartość Wikipedii – wystarczy porównać sobie odpowiedzi na wyszukiwania danego zagadnienia w polskiej i angielskiej wersji. W tej drugiej dostęp do informacji jest o wiele szerszy!

Często również w zagranicznych źródłach znajdziesz informacje, których na próżno szukać w rodzimej literaturze czy stronach w sieci.

Menu i instrukcje obsługi, czyli co angielski ułatwi Ci na co dzień?

Instrukcje obsługi sprzętów, programy komputerowe czy menu niektórych urządzeń – często wśród dostępnych języków nie znajdziemy niestety polskiego. Za to angielski znajduje się zawsze i wszędzie. Poradzisz sobie więc bez problemu!

Angielski na drodze Twojej kariery, czyli co zyskujesz jako pracownik?

Ułatwienie codziennego życia i podróży to jedna kwestia. Druga to rynek pracy i edukacja. Dzięki otwartym granicom możliwość studiowania na wybranej, prestiżowej zagranicznej uczelni masz w zasadzie na wyciągniecie ręki. Oprócz spełnienia wymogów formalnych trzeba jednak pamiętać o dodatkowym – to właśnie znajomość angielskiego, która umożliwi uczestniczenie w zajęciach.

Znajomość angielskiego może przesądzić o zatrudnieniu

Choć na rynku pracy angielski nie jest dziś bezwzględnie wymaganym językiem, to jego znajomość jest coraz częściej oczekiwana od kandydatów, szczególnie na wyższe stanowiska. Firm o międzynarodowym zasięgu jest dziś coraz więcej, dlatego płynna komunikacja z zagranicznym klientem jest tak bardzo istotna.

Znasz języki? Zarabiasz więcej!

Im wyższe stanowisko, tym większe zarobki, ale także odpowiedzialność i wymagania. Zasada w tym przypadku jest jednak dość prosta: im większe masz kwalifikacje, tym trudniej jest zastąpić Cię innym pracownikiem. Potrafisz więcej, wnosisz więc do firmy więcej niż inni, a tym samym generujesz dla niej zyski. To przekłada się również na lepsze zarobki.

Porównując dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach, przewagę w oczach pracodawcy prawie na pewno będzie miał ten, który zna język obcy, a przede wszystkim właśnie angielski. Wiele firm, szczególnie o międzynarodowym potencjale i zasięgu rozwija się bardzo dynamicznie. Dlatego stawiają na pracowników, którzy nadążą za zmianami. Znajomość języka angielskiego lub przynajmniej wyrażenie gotowości do nauczenia się go lub podniesienia jego poziomu to jeden z bardzo ważnych czynników warunkujących szanse na zatrudnienie czy utrzymanie etatu.

Łatwiejszy start z życiem za granicą

Na tym jednak nie koniec. Posługując się płynnie językiem angielskim, automatycznie zwiększasz swoje możliwości na rynku pracy. W razie niepowodzenia w dotychczasowej firmie, szukając innej posady lub startując z własnym biznesem, już na starcie zostawiasz w tyle sporą część konkurencji.

Otwierasz sobie również furtkę do tego, by znaleźć dobrą i solidnie opłacaną posadę za granicą. Decydując się na wyjazd w poszukiwaniu szczęścia poza granice Polski, nie musisz zaczynać od pracy na niewymagających i nisko płatnych stanowiskach. Znając angielski, masz zapewniony o wiele lepszy start w zagranicznej firmie.

Ilu ludzi, tyle potrzeb i motywacji co do nauki języków obcych. Wymieniamy tylko kilka, jednak naszym zdaniem najważniejszych. Obserwując tendencje rozwoju rynku pracy, można założyć, że już za kilkanaście lat znajomość angielskiego będzie w zasadzie obowiązkowa!

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ostatnie artykuły