fbpx
Strona główna » Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?
Artykuły

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Matura to jeden z przełomowych momentów w życiu młodych ludzi. To najważniejszy rangą (jak dotąd) egzamin. Ogrom materiału do powtórzenia, ambicje na uzyskanie wysokiego wyniku, który może decydować o dostaniu się na wymarzony kierunek studiów, a także pewna presja wynikająca z wagi egzaminów – wszystko to powoduje ogromny stres. Ten zaś nie sprzyja skupieniu się, dlatego odkładanie nauki i powtórek na ostatnią chwilę to duży błąd. Im wcześniej zaczniesz więc przygotowania, tym lepiej. Zapas czasu to jednak nie wszystko. Równie ważna jest technika nauki. Jak sprawnie poradzić sobie z przygotowaniem się do matury z angielskiego?

Jak bez stresu zdać maturę z angielskiego? Podstawa to czas!

Jeżeli przez cały rok szkolny (oraz we wcześniejszych latach) nauka angielskiego była dla ciebie przyjemnością, a na każdą klasówkę przygotowywałeś się sumiennie i na bieżąco, przedmaturalne powtórki będą o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wielu uczniów „spycha” jednak niestety naukę na ostatnią chwilę. Największą wadą takiej metody jest to, że zapamiętane na szybko informacje uciekną z pamięci w zasadzie zaraz po egzaminie.

To metoda zwana potocznie „Z-Z-Z”, czyli „zakuć – zdać – zapomnieć”. W awaryjnej sytuacji może uratować skórę, jednak na dłuższą metę zdecydowanie nie warto jej stosować.

Niczym nowym nie będzie stwierdzenie, że podstawą efektywnej nauki jest czas i rozsądne rozplanowanie materiału do przyswojenia czy powtórki w taki sposób, by z niczym się nie spieszyć.

Jak zaplanować naukę angielskiego przed maturą?

Podstawą efektywnej nauki angielskiego i języków obcych w ogóle jest:

  • przyswajanie;
  • powtarzanie;
  • utrwalanie.

Im więcej i im częściej obcujesz z językiem w praktyce, tym lepiej! Siłą rzeczy poznajesz nowe słownictwo i wyrażenia, a pisząc lub mówiąc z tym języku – utrwalasz wiedzę.

Jeżeli zależy ci na dobrym wyniku matury z angielskiego i bezstresowym podejściu do niej, powtórki zaplanuj najlepiej już najlepiej około roku wcześniej.

Przeglądając kolejne strony podręcznika czy repetytorium na ostatnią chwilę nie tylko nie nauczysz się niczego nowego, ale dodatkowo wydawać będzie ci się, że kompletnie niczego nie pamiętasz.

Dlatego w tym przypadku czas przekłada się bezpośrednio na efektywność nauki.

Jeżeli masz taką możliwość i czujesz potrzebę „doszlifowania” języka, na co najmniej kilka miesięcy (najlepiej minimum pół roku) przed maturą zapisz się na intensywny kurs języka angielskiego. Wiele szkół oferuje takie kursy przedmaturalne, których program jest ułożony pod wymagania MEN.

Jest to jednak metoda kosztowna, dlatego nie każdy chce czy po prostu może z niej skorzystać. Nauka angielskiego nie musi być ani droga, ani stresująca, ani trudna.

Wystarczy wykorzystanie kilku metod, dzięki którym znacznie podniesiesz poziom swojego języka, a nauka będzie przyjemnością, nie zaś przykrym obowiązkiem. W takiej atmosferze wszystkie wiadomości przyswaja się o wiele skuteczniej – nawet podświadomie.

.

Kilka metod na efektywną naukę i powtórkę języka angielskiego przed maturą

Niezależnie od tego, ile czasu pozostało do matury – działaj tu i teraz. Im wcześniej, tym lepiej, ale nigdy nie jest za późno. Jak przygotować się do matury z angielskiego?

  1. Zapoznaj się z wymaganiami MEN i przebiegiem egzaminów

Choć może wydawać się to banalne i niepotrzebne, to jednak wiedza o tym, w jaki sposób przebiegają egzaminy maturalne z angielskiego, pozwala przygotować się mentalnie. Znając wymagania MEN i schemat egzaminów pisemnych oraz ustnych, możesz ułożyć sobie pewien plan działania.

Mając taki punkt wyjścia, skupisz się również na tym, co najważniejsze i nie będziesz uczyć się na oślep.

  • Podpytaj o praktyczne wskazówki starszych kolegów, którzy maturę mają już za sobą

Nic nie uspokaja i nie dodaje otuchy bardziej niż osobista opinia kogoś, kto dany problem ma już za sobą. Rozmowa z absolwentami to bardzo cenna dawka informacji. Ci, którzy maturę (nie tylko z angielskiego) już zdali, zapomnieli już o stresie związanym z nią, dlatego opowiadają merytorycznie, spokojnie i z dystansem. To bardzo uspokaja i pozwala na podejście do nauki na luzie.

  • Czytaj fora internetowe i dodaj się do tematycznych grup w mediach społecznościowych

Dyskusje na temat matury z angielskiego z innymi przyszłymi maturzystami to bezcenna grupa wsparcia i wymiany doświadczeń. Po pierwsze rozładujesz stres, po drugie możesz zaczerpnąć wielu przydatnych informacji, poznać ciekawych ludzi i wskazówek ułatwiających naukę. Uczcie się razem!

  • Oglądaj filmy i wiadomości po angielsku oraz czytaj w tym języku

Na pewno spotkałeś się z opinią, że z językiem najlepiej się „osłuchać”. To prawda – nic nie zadziała lepiej niż kontakt z żywym językiem w praktyce.

Dlatego, jeśli tylko masz możliwość, oglądaj filmy po angielsku (więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ). Na początku możesz włączać polskie napisy, żeby uczyć się słówek i wyrażeń, potem oglądaj już bez nich (co przyjdzie z czasem naturalnie). Taka praktyka ma jeszcze jedną, ogromną zaletę: uczysz się od razu prawidłowej wymowy i akcentu!

Czytaj również angielską prasę i serwisy informacyjne – zapamiętasz o wiele więcej, niż może ci się wydawać.

  • Uczestnicz w dyskusjach w języku angielskim

Angielski znasz lepiej niż myślisz! Większości maturzystów wydaje się, że nie potrafią poprawnie mówić ani pisać, dlatego unikają rozmów i dyskusji w językach obcych. Tymczasem to właśnie najlepszy sposób nauki i utrwalania.

Najlepiej przełamać się w związku ze swoją pasją. Muzyka, sport, zwierzęta – dyskutowanie na zagranicznych forach i w międzynarodowych grupach, co naturalnie wymusza komunikację w języku angielskim, najłatwiej cię „otworzy”. Zdziwisz się przy okazji, że z angielskim radzisz sobie o wiele swobodniej, niż podejrzewałeś.

  • Zainstaluj aplikację ze słówkami, lekcjami lub wyrażeniami

To kolejny sposób na to, by uczyć się mimochodem. Codzienna porcja słówek i wyrażeń czy rozwiązywanie prostych zadań przez kilka tygodni lub miesięcy bardzo pozytywnie wpłynie na twoje obycie się z językiem.

Warto również na telefonie czy laptopie przestawić język na właśnie angielski.

  • Korzystaj z serwisów przeznaczonych do nauki języków obcych

Nauka angielskiego z zewnętrznych źródeł nie musi wiązać się ze sporymi kosztami ani z kosztami w ogóle. W sieci istnieją takie miejsca, w których znajdziesz rzetelną wiedzę, ciekawostki oraz praktyczne wskazówki do tego, jak szybko i efektownie opanować język.

Jedno z takich miejsc to https://effective-english.pl/. To darmowa kopalnia wiedzy, która przyda się nie tylko maturzystom.

Pomoże uporządkować już zdobytą wiedzę, a także przyswoić nową. Serwis podzielony jest na kilka bloków tematycznych, takich jak gramatyka, słówka czy wymowa. Dzięki temu pod ręką zawsze będziesz mieć to, czego akurat potrzebujesz!

Obecna sytuacja na świecie utrudniła bezpośrednie konsultacje z nauczycielami czy korepetytorami, co jest dodatkowym stresem dla maturzystów. Wynik matury z angielskiego nie musi jednak na tym w żaden sposób ucierpieć, jeśli sprawnie wykorzystasz wiedzę i narzędzia online, które pomogą ci w efektywnej nauce i przygotowaniach.

Udostępnij!

Zaobserwuj nas!