fbpx
Strona główna » Dni tygodnia po angielsku + ćwiczenia 
Dla początkujących

Dni tygodnia po angielsku + ćwiczenia 

kalendarz z dniami tygodnia

Dni tygodnia to zagadnienie, którego znajomość przydaje się w praktycznie wszystkich codziennych sytuacjach – zarówno w tych mało formalnych np. umawianie się z koleżanką na kawę czy też przy składaniu pism urzędowych. Konsekwencje pomylenia dni tygodniu po angielsku mogą być często bardzo poważne! Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik!

Monday – poniedziałek  

Tydzień zaczynamy oczywiście od najbardziej znienawidzonego dnia, czyli poniedziałku. Należy pamiętać, że ten dzień zwiastuje początek nowego tygodnia według normy ISO-8601.  

W tradycjach chrześcijańskich i żydowskich jest to natomiast drugi dzień tygodnia. Co ciekawe – właśnie stąd nazewnictwo tego dnia, poniedziałek jest po-niedzieli. 

Natomiast angielskie nazewnictwo poniedziałku, czyli Monday, wzięło się od słowa moon (księżyc), a konkretnie od anglo-saksońskiego słowa Mōnandæg – oznaczającego dosłownie „dzień księżyca”.  

Poniżej kilka ważnych poniedziałków:

 • Cyber Monday – święto zakupowe, które przybyło do naszego kraju (staje się coraz bardziej popularne w Polsce) zza oceanu, a konkretnie Stanów Zjednoczonych. Jest to pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, podczas którego można trafić na bardzo atrakcyjne oferty cenowe. 
 • Blue Monday – niebieski poniedziałek to natomiast najbardziej depresyjny dzień w roku. Termin ten jest pseudonaukowy i został wproawdzony w 2005 roku przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Na tak ponury nastrój w ten dzień składały się według niego następujące czynniki: krótki dzień, słabe nasłonecznienie, niedotrzymanie postanowień noworocznych, mniejsza wypłata za ostatni miesiąc, termin płatności kredytu w związku z zakupami świątecznymi. 
 • Easter Monday – inaczej Wielkanocny poniedziałek, znany bardziej jako lany poniedziałek. 
 • Black Monday – niestety te dwa słowa kojarzą się raczej nieprzyjemnie, a konkretnie z wydarzeniami, które miały miejsce w 19 października 1987 roku. Nastąpił wtedy ogromny krach na nowojorskiej giełdzie, co spowodowało gwałtowne spadki indeksów na całym świecie o kilkadziesiąt procent. 

Teraz zaprezentujemy kilka angielskich idiomów związanych z poniedziałkiem! 

Monday’s child – Dziecko z dobrą aparycją 

Monday blues – Uczucie melancholi, które spotyka wielu ludzi w poniedziałkowy poranek w pracy 

Monday morning quarterback – Określenie osoby, która krytykuje innych np. zespół piłkarski, twierdząc, że osiągnęłaby lepsze rezultaty postępując inaczej. Taka osoba nie ma doświadczenia w dziedzinie, o której się wypowiada.  

Tuesday – wtorek 

Wtorek (ang. Tuesday) to dzień w tygodniu następujący po poniedziałku i poprzedzający środę. Według wspomnianej wcześniej normy ISO-8601, dzień ten jest drugim w tygodniu – natomiast w tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, trzeci.  

Słowo wtorek w języku polskim wywodzi się od pradawnego słowiańskiego słowa vtorŭ, który oznacza właśnie drugi. Jeżeli chodzi natomiast o angielski – Tuesday ma swoje korzenie w słowie tīwesdæg, które oznaczało „dzień Tiu”. Kim jest więc Tiu? To germański bóg nieba i wojny, odpowiednikiem w nordyckiej mitologii jest Tyr.  

Poniżej ważne dni związane z wtorkiem po angielski oraz kilka idiomów! 

 • GivingTuesday – czyli Światowy Dzień Dobroczynności, często powiązany z hashtagiem #GivingTuesday, ponieważ jest to dość nowe „święto” powstałe w dobie cyfryzacji. GivingTuesday obchodzi się w pierwszy wtorek po Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving), tak więc przypada na 28-30 listopoda. GivingTuesday określany jest jako „międzynarodowy ruch hojności”. 
 • Election Tuesday – wtorek to dzień, w którym do niedawna zawsze odbywały się wyboru federalne po pierwszym poniedziałku listopada. Taka zasada znajdowała się w prawie USA od 1845 roku. Założeniem było umożliwienie wyborcom na komfortowe oddanie głosu. Dopiero w 2012 roku część stanów w USA zdecydowało się na organizowanie wyborów w weekend.  
 • Black Tuesday – wtorek również pokrył czernią giełdę w 1929 roku. Konsekwencje były jednak znacznie poważniejsze niż w przypadku wspomnianego wcześniej Black Monday – wydarzenia z 29 paźdzerinika 1929 roku przyczyniły się do Wielkiego kryzysu (Great Depression), który objął cały świat. 
 • Cheap-arse Tuesday – w Australii wtorek jest dniem, podczas którego można liczyć na tańsze bilety do kina, ciekawe zniżki w restauracjach oraz wiele innych atrakcyjnych ofert cenowych.  

Czas na idiomy i ciekawe powiedzonka związane z wtorkiem! 

A week form next Tuesday – sugestia, że coś wydarzy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, lub zajmuje/zajmie dużo czasu.  

Tuesday’s child – mówi się, że osoby urodzone we wtorek będą grzeczne i przyjazne dla innych ludzi. 

Wednesday – środa 

Mówi się, że środa to… “mała sobota”! Jest to dzień trzeci lub czwarty według wspomnianej wcześniej zasady. W języku polskim “środa” ma swoje korzenie w słowie “środek” – czyli środkowy dzień tygodnia roboczego.  

Z kolei w języku angielskim Wednesday pochodzi od starego (nawet bardzo) angielskiego słówka “Wōdnesdæg”, czyli “Dzień Wōdena” – utożsamianego z Odynem, najwyższym bogiem w mitologii nordyckiej. 

Poniżej prezentujemy ważne dni, które przypadły/przypadają na środę: 

 • Black Wednesday – kolejny dzień tygodnia połączony z „ciemnymi” wydarzeniami na giełdzie. Tym razem 16 września 1992 roku i dotyczył drastycznego spadku kursu funta szterlinga wobec innych walut. Powodem było wyprowadzenie jej z Europejskiego Mechanizmu Kursowego. 
 • Holy Wednesday lub Great and Holy Wednesday – czyli Wielka Środa z tradycji chrześcijańskich. Wspominane są wtedy wydarzenia mające miejsce przed śmiercią Jezusa, czyli zdradzie ze strony Judasza. 
 • Ash Wednesday – kolejna środa w chrześcijaństwie, czyli znana u nas jako Środa Popielcowa. Dzień rozpoczynający 46-dniowy post przed Wielkanocą. 

Czas na ciekawy idiom ze słówkiem Wednesday! 

Woman Crush Wednesday (WCW) – trend w mediach społecznościowych, który rozpoczął się mniej więcej w 2013 roku. WCW to hashtag, pod którym podpisało się prawie 62 milionów postów na Instagramie. Ludzie na całym świecie wychwalają swoją ulubioną kobietę – często w formie docenienia ich dokonać lub podniesienia na duchu w trudnej sytuacji. 

Thursday – czwartek 

Czwartek (Thursday) to dzień następujący po środzie (Wednesday) i przed piątkiem (Friday). Jego nazwa ma swoje korzenie w dawnym angielskim, a konkretnie w słowie þunresdæg, jak również w normańskim angielskim słówku Thuresday, na który wpływ miało z kolei słowo Þórsdagr – oznaczające dzień Thora, nordyckiego boga gromów.   

W języku polskim czwartek zawdzięcza swoją nazwę liczbie cztery, czyli jak łatwo się domyślić – jest to czwarty dzień po niedzieli. W tradycjach ludowych czwartek był dniem, w którym nie można było sprzątać ani przędzić.  

Friday – piątek 

Piątek jest dla wielu ludzi najbardziej wyczekiwanym dniem w tygodniu. Zwiastuje z reguły koniec ciężkiego tygodnia pracy i początek weekendowego odpoczynku lub zabawy. Anglosasi żartują, że słowo „Friday” jest powiązane ze słowem freedom (wolność) – co poniekąd ma pewien sens. 

W rzeczywistości jednak korzeni słowa Friday powinno szukać się w staroangielskim słowie frīġedæġ, które oznacza „day of Frig”. 

Tradycyjnie – poniżej ważne piątki w języku angielskim: 

 • Black Friday – chyba najbardziej znany dzień związany z dniami tygodnia. Black Friday to wydarzenie, które pojawiło się w Polsce ze Stanów Zjednoczonych. Przypada na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving). Jest to dzień, w którym możemy liczyć na niesamowite zniżki w sklepach. 
 • Good Friday – w języku polskim to Wielki Piątek, który upamiętnia śmierć Jezusa. Zawsze przypada na dwa dni przed Wielkanocą.  
 • Casual Friday – to zachodni trend, który dotyczy „rozluźniania” dress-codu właśnie podczas piątkowego dnia pracy. Można spotkać się z nim szczególnie w firmach, gdzie oficjalny strój jest wymagany na co dzień. Przedsiębiorstwa podczas „Casual Friday” pozwalają więc na mniej formalny ubiór.  

Pora na ciekawe wyrażenia/idiomy, które zawierają w sobie słówko Friday! 

Thank God it’s Friday – luźne wyrażenie, które celebruje początek weekendu. 

Friday feeling – wyrażenie podobne do powyższego, jednak dotyczy przyjemnego uczucia, które zwiastuje weekend. 

Flashback Friday – hashtag, którego używa się w mediach społecznościowych w celu wspominania wydarzeń w przeszłości wraz z opublikowaniem zdjęcia lub materiału wideo w piątek.  

Saturday – sobota 

Sobota to dla wielu osób jeden z najprzyjemniejszych dni w tygodniu. Nazwa Saturday ma tradycyjnie swoje korzenie w staroangielskim słówku laugardagr, które oznacza… dzień ciepłej wody lub dzień kąpieli. Sądzimy, że dla wielu jest w tym garść prawdy. 

Z kolei w kulturze latynoskiej Saturday był dniem planety Saturn, co stanowiło podstawę do dzisiejszej angielskiej nazwy. Natomiast w języku polskim sobota pochodzi od szabatu, czyli dnia z tradycji chrześcijańsko-żydowskich, w którym świętowano odpoczynek. 

Poniżej istotne soboty po angielsku! 

 • Holy Saturday – kolejny dzień związany z Wielkanocą, a konkretnie ostatni. Jest to dzień, w którym następuje święcenie pokarmów.  
 • Black Saturday bushfires – seria pożarów lasów, które nawiedziły australijski stan Viktora w sobotę 7 września i trwały do 14 marca 2009 roku.  

A teraz kilka wyrażeń: 

After Saturday comes Sunday – mroczne wyrażenie stosowane przez islamskich ekstremistów, które oznacza, że żydzi celebrujący sabat w sobotę zostaną zabici pierwsi, a później chrześcijanie. 

Saturday night special – sobota z jakiś powodów zdecydowanie owiana jest mrokiem. Określenie na mały, tani pistolet, który można z łatwością ukryć.  

Sunday – niedziela 

Niedziela to ostatni… lub pierwszy dzień tygodnia – mówiliśmy już dlaczego tak jest powyżej. W większości krajów zachodnich jest dniem przeznaczonym na odpoczynek, jednak zwiastuje rozpoczęcie nowego tygodnia pracy lada chwila.  

Słowo Sunday pochodzi od staroangielskiego słowa diēs sōlis, które oznacza dzień słońca – jego znaczenie więc nie zmieniło się na przestrzeni wieków. Jeżeli chodzi natomiast o słowiańską tradycję, niedziela pochodzi od prasłowiańskiego słowa nedělati, czyli “nie pracować”.  

Kilka istotnych niedziel: 

 • Cold Sunday – wydarzenie meteorologiczne, które miało miejsce w dniu 17 stocznia 1982 roku. Wtedy to z Kanady do Stanów Zjednoczonych trafiło niespotykanie zimne powietrze. Temperatury w tym dniu spadały poniżej -40°C, a najwyższa odnotowana to -47°C w stanie Minnesota. 
 • Palm Sunday – w chrześcijańskiej tradycji jest to niedziela, tydzień przed Wielkanocą, która upamiętnia wyjazd Chrystysa do Jerozolimy. 

A teraz kilka wyrażeń: 

Sunday best – czyli najlepiej wyglądające ubrania, które mamy w garderobie.  

Sunday driver – czyli niechlubne określenie na kierowców, którzy jeżdżą bardzo wolno lub nieuważnie. Mówi się, że używają samochodu tylko w niedzielę. 

Jak używać dni tygodnia w języku angielskim? 

Najważniejsza zasada, która musisz zapamiętać – w przeciwieństwie do języka polskiego, dni tygodnia po angielsku piszemy ZAWSZE z dużej litery.  

Warto też zapamiętać, że przed dniami tygodnia używa się przedimka „on”, co często stoi w sprzeczności z intuicyjnym przyimkiem „in” (w języku polskim mówimy bowiem „w poniedziałek”, nie „na poniedziałku”. 

Dni tygodnia po angielsku tabela 

Poniżej tabelka z wszystkimi dniami tygodnia w języku angielskim.  Szczególnie w przypadku formalnych dokumentów spotkamy się ze skrótami angielskich dni tygodnia – dlatego postanowiliśmy również je zamieścić.

Monday (Mon) [ ˈmʌndeɪ | mandei ]poniedziałek
Tuesday (Tue) [ ˈtjuːzdeɪ | tjuzdei ]wtorek
Wednesday (Wed) [ ˈwɛnzdeɪ | wenzdei ]środa
Thursday (Thu) [ ˈθɜːzdeɪ | tersdei ]czwartek
Friday (Fri) [ ˈfraɪdeɪ | fraidei ]piątek
Saturday (Sat) [ ˈsætədeɪ | satedei ]sobota
Sunday (Sun) [ ˈsʌndeɪ | ˈsʌndeɪ ]niedziela

Jak nauczyć się dni tygodnia po angielsku? 

Jako że dni tygodnia to raczej mały zbiór słówek – metoda „zakucia” sprawdzi się tutaj w naszej opinii najlepiej. Oczywiście warto, aby wykorzystać znajomość angielskich dni tygodnia w pełnych zdaniach, w czym mogą pomóc Ci przygotowane przez nas ćwiczenia.  

W nauce języka angielskiego zawsze pomaga komunikacja. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na lekcje – znajdź kogoś na podobnym poziomie, z kim możesz poprowadzić luźną konwersację.  

Rymowanka z dniami tygodnia 

Monday, Mommy baked a cake. 
W poniedziałek, mamusia upiekła ciasto. 

Tuesday, Daddy ate a steak. 
We wtorek, tatuś zjadł stek. 

Wednesday, Brother waved, “Good-bye.” 
W środę, brat pomachał na do widzenia. 

Thursday, Uncle made a pie. 
W czwartek, wujek upiekł placka. 

Friday, Sister cooked the meat, 
W piątek, siostra usmażyła mięso. 

Then we all sat down to eat. 
A następnie wszyscy usiedliśmy by je zjeść. 

Saturday, we welcomed guests. 
W sobotę przywitaliśmy gości. 

Sunday, we all took our rests. 
W niedzielę, wszyscy odpoczywaliśmy. 

Monday, we began anew. 
W poniedziałek, zaczęliśmy wszystko od nowa. 

Przykładowe zdania z użyciem dni tygodnia po angielsku 

I met him on Sunday.  
Spotkałem/am go w niedzielę. 

She has been exhausted since Friday.  
Ona jest wykończona od piątku. 

Monday is the key day of the week. 
Poniedziałek jest kluczowym dniem tygodnia. 

I will be working from Sunday to Saturday
Będę pracował/a od niedzieli do soboty. 

See you on Tuesday
Do zobaczenia we wtorek. 

Udostępnij!
Tagi
.

Zaobserwuj nas!