fbpx
Strona główna » Present perfect, czy past perfect? Czyli dwa problematyczne czasy.
Gramatyka

Present perfect, czy past perfect? Czyli dwa problematyczne czasy.

otwarta książka

Poprawne używanie czasów Present Perfect i Past Perfect bywa często dość trudnym zadaniem dla osób pochodzących z Polski. Dzieje się tak, ponieważ w naszym ojczystym języku mamy tylko trzy czasy, natomiast w angielskim jest ich aż 16! W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi czasami, aby ich używanie nie było już nigdy problematyczne.

Kiedy stosujemy czas Present Perfect?

Czas ten jest często dość problematyczny, ponieważ nie ma jego odpowiednika w języku polskim. Present perfect stosujemy w przypadku, gdy mówimy czynnościach oraz stanach, które miały miejsce w przeszłości i trwają do dzisiaj.

WAŻNE! Czasu present perfect używamy, gdy nie dodajemy konkretnej informacji o czasie rozpoczęcia czynności. Nie używamy go zatem z takimi wyrażeniami jak: two months ago, yesterday, last Monday itp. 

I have seen that video so many times. (Widziałem/am to nagranie tak wiele razy.)

She has moved to London. (Ona przeprowadziła się do Londynu.)

Pytania tworzymy poprzez inwersję, a zaprzeczenia poprzez dodanie “not” do czasownika posiłkowego.

Kiedy stosujemy czas Past Perfect?

Past Perfect jest czasem, który sprawia jeszcze więcej kłopotów w nauce niż Present Perfect. Stosujemy go w sytuacjach, gdy chcemy podkreślić, że dana czynność miała miejsce jeszcze przed kolejną przeszłą czynnością. Czas ten jest dość rzadko stosowany w języku angielskim.

She had visited her friends in London, before she moved to Scotland. (Ona odwiedziła swoich znajomych w Londynie, zanim przeprowadziła się do Szkocji.)

By the time he became good at math, he had been struggling a lot with mathematical operations. (Do czasu bycia dobrym w matematyce, miał dużo problemów z działaniami matematycznymi.

Pytania tak samo jak w przypadku Present Perfect tworzymy poprzez umieszczenie na początku zdania czasownika modalnego.

Had you been in New York, before you flew back to Poland? (Byłeś/aś w Nowym Yorku, zanim przyleciałeś/aś spowrotem do Polski?

Przeczenie tworzymy przez dodanie not do czasownika modalnego.

She hadn’t known English, before she has moved to America. (Nie znała Angielskiego, zanim przeprowadziła się do Ameryki.

Podsumowując…

Czas Present Perfect jest w pewnym sensie czasem teraźniejszym, natomiast Past Perfect jest czasem całkowicie zanurzonym w przeszłości. Warto stworzyć parę zdań z użyciem tych czasów, aby przyzwyczaić się do ich używania.  Robiąc takie ćwiczenie w szybkim czasie intuicyjnie nauczysz się rozróżniać i używać w poprawny sposób tych dwóch czasów.

Udostępnij!
.

Zaobserwuj nas!