fbpx
Strona główna » Jak wygląda Wielkanoc w Wielkiej Brytanii? + słownictwo
Artykuły Zwroty i słówka Życie w UK

Jak wygląda Wielkanoc w Wielkiej Brytanii? + słownictwo

koszyk wielkanocny

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii obchodzona jest w nieco inny sposób niż w naszym kraju. Święto to na Wyspach posiada bowiem tradycję sięgającą czasów przed chrześcijaństwem i wiąże się z obrządkiem, w którym Celtowie witali wiosnę. Angielska nazwa “Easter” pochodzi od imienia bogini szczęścia oraz narodzin Eostre.

Tradycje wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Święta na Wyspach zaczynają się w piątek i trwają tak jak u nas do poniedziałku. Przez cały ten czas Brytyjczycy mają wolne w pracy. Główną różnicą jest to, że nie świecą oni potraw w kościołach. W pierwszy dzień świąt przeznaczony jest na spotkania z rodziną oraz ze znajomymi. Brytyjczycy często decydują się w tym czasie na pikniki lub wyjazdy za miasto.

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa nie praktykują również wzmożonego gotowania jajek podczas Wielkanocy, a raczej stawiają na czekoladowe przysmaki w ich kształcie. Ponadto, Wielki Poniedziałek wiąże się w Wielkiej Brytanii z licznymi wyprzedażami oraz przecenami.

.

Podsumowując…

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii ma z każdym kolejnym rokiem charakter bardziej komercyjny. Brytyjczycy często wykorzystują wolne na wyjazdy za granicę w ciepłe kraje. Da się zauważyć, że Święta Wielkanocne są w Zjednoczonym Królestwie mniej celebrowane. W przeciwieństwie do naszej tradycji na Wyspach nie obchodzi się dyngusa, nie przygotowuje się wielkanocnych potraw ani pisanek. Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii różnią się zatem od naszych polskich, gdzie przez kilka dni jesteśmy całkowicie zanurzeni ich atmosferę.

Słownictwo oraz zwroty wielkanocne

Egg hunt – zabawa polegająca na poszukiwaniu przez dzieci czekoladowych przysmaków w ogrodzie. Wygranym jest ten, który znajdzie ich najwięcej.

Easter bunny – króliczek wielkanocny

Resurrection – rezurekcja, zmartwychwstanie

Good Friday – Wielki Piątek

Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna

Udostępnij!

Zaobserwuj nas!